pl en

Historia testowania

Mimo, że testowanie oprogramowania jest stosunkowo młodą dziedziną, to już na stałe zagościło w branży IT i większości projektów. Skąd się jednak wzięło i jak się rozwijało?

Pierwsza wzmianka o jakichkolwiek bugach pojawiła się już w notatkach Thomasa Edisona, jednak wtedy określenie to odnosiło się po prostu do czegoś, co nie działa. Używane było w tym kontekście na przestrzeni lat m. in. w firmach telekomunikacyjnych i wśród matematyków sprawdzających maszyny liczące.
Te pierwsze komunikaty nie miały jednak wiele wspólnego z tym, co dziś rozumiemy poprzez testowanie. Pierwszą książką, dotykającą tego tematu, była wydana w 1979 r. „Art of Software Testing” napisana przez Glenford J. Myers, gdzie autor opisał podejście do testowania oprogramowania, które rozdzieliło debugowanie od testowania oprogramowania.

Tym, co zdecydowanie pchnęło całe programowanie do przodu, był rozwój komputerów osobistych. Wiązało się to oczywiście z dynamicznym rozwojem oprogramowania, które musiało być przystosowane do różnego rodzaju sprzętu. Jednak jeszcze więcej „zamieszania” wprowadził Internet. Rozwój globalnej sieci sprawił, że rozpowszechnianie oprogramowania stało się jeszcze prostsze, a aktualizowanie go – coraz częstsze. Nie będzie zaskoczeniem, że smartfony również przysporzyły testerom więcej pracy. Stały się one kolejną platformą, której oprogramowanie i aplikacje należy testować. Wszystkie te zmiany sprawiły nie tylko, że testowania było więcej, ale też zmieniły podejście w pracy nad projektami.

Jedną ze zmian w podejściu było testowanie ciągłe oraz scrum, w którym oprogramowanie wytwarzane jest w oparciu o model przyrostowy. Jest to zupełnie inne spojrzenie nie tylko na sam projekt, ale i produkt finalny. Ostatnie lata to również prężny rozwój automatyzacji testów, który jednak nie wyklucza potrzeby testów manualnych.
Podczas tych dynamicznych zmian, w 2002 roku powstaje ISTQB. Jest to organizacja, która standaryzuje słownictwo i wydaje najbardziej znane certyfikaty dla testerów. Jej celem jest również ciągłe ulepszanie i rozwijanie zawodu testera.
A jak wyglądała nasza historia? Firma TESTCASE powstała w 2014 roku, ale wielu z naszych specjalistów posiada o wiele dłuższy staż w testowaniu – niektórzy z nas nawet od 2007 roku. Przez te lata nabyliśmy wielu nowych doświadczeń, rozwinęliśmy się jako zespół i zrozumieliśmy, że naszym największym kapitałem są ludzie.

Można się tylko domyślać, jak będzie wyglądała przyszłość. Już nie raz przekonaliśmy się, że niektóre przewidywania się nie spełniły (chociażby o zmierzchu testowania manualnego), jednak na pewno wszyscy będą zwracać coraz większą uwagę na jakość i bezpieczeństwo wytwarzanego oprogramowania. Jedno jest pewne, aby nie zostać w tyle, należy cały czas się rozwijać!

 

pl en