pl

Backup, czyli jak mądrze przechowywać swoje dane?

Backup, czyli jak mądrze przechowywać swoje dane?

31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu i z tej okazji warto przypomnieć podstawowe zasady przechowywania cennych dla nas danych i plików. 🗂💾
Backup to inaczej kopia zapasowa. To jeden z najlepszych i podstawowych sposobów zabezpieczenia danych i informacji przed ich utratą lub zniszczeniem.

Gdzie trzymać dane? Rozwiązania są dwa.

Przetrzymywać dane na nośniku zewnętrznym, takim jak pendrive lub dysk. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno to, że dostęp do naszych danych jest niezależny od dostępu do internetu, nie jest również podatny na jakiekolwiek cyberataki. Niestety, tak jak komputer czy smartfon, jest to sprzęt, który może ulec zniszczeniu lub może zostać zgubiony.
Warto więc rozważyć również drugie rozwiązanie, czyli przechowywanie danych w chmurze. Powstaje coraz więcej aplikacji, które oferują przestrzeń dyskową. Oprócz najbardziej znanych rozwiązań, jak Google Drive czy Dropbox, znajdziemy wiele innych opcji, z których możemy wybierać w zależności od naszych potrzeb. To, na co należy zwrócić uwagę to przede wszystkim bezpieczeństwo, cena i ilość miejsca. Wiele z nich oferuje określoną ilość miejsca za darmo. ☁️
W przypadku danych służbowych warto również przypomnieć zasadę 3-2-1, zgodnie z którą należy mieć co najmniej trzy egzemplarze danych, przechowywać je na dwóch różnych nośnikach a przynajmniej jedną mieć poza biurem firmy (lub innym miejscem, w którym dane są najczęściej przetwarzane).
Nie można też zapomnieć, że kopie zapasowe należy robić regularnie. Jeśli więc nie pamiętasz, kiedy ostatnio to robiłeś, dziś jest ku temu dobra okazja!

pl